loader image

Hírek

Mellplasztika szülés után

Dr. Kelemen Ottó PhD
plasztikai sebész,
a Kelemed Plasztika vezetője

A szülés, illetve a szülések utáni mellplasztikák a leggyakoribb és a legváltozatosabb mellműtétek. Ennek az a magyarázata, hogy az anyasággal járó testsúlyváltozások (testsúlynövekedés a szülésig, majd általában lassú testsúlycsökkenés a szülést követően) és a szoptatás jelentős hatással vannak a mellekre. Kijelenthetem, hogy nem találkoztam olyan édesanyával, aki a szülést és a szoptatást testi változások nélkül „megúszta” volna.

A mellek állapotát befolyásoló tényezők a terhesség és a szoptatás idején

  • a terhesség előrehaladtával a testsúly növekedése elkerülhetetlen, a magzat fejlődése mellett a kismama hízása gyakran adja a súlytöbblet nagyobb részét. A 10-15 kg közötti súlytöbbletet tekintjük átlagosnak és elfogadhatónak. A 20 kg-ot meghaladó hízás már kóros jelenség lehet.
  • a hirtelen kialakuló vérbőség és tejbőség, ami tágulásos striákat okozhat, de a bőr örökletes adottságai is nagyban felelősek a melle bőrén képződő terhességi csíkokért.
  • a szülést követő gyors és nagymérvű fogyás, ami a mellek lógását és kötényhasat is, illetve további nem kívánatos bőrfeleslegek kialakulását is okozhatja. Ilyenkor gondolni kell szülés utáni lelki betegségre.
  • a szoptatás időtartama, ami a mirigyállomány kifejezett sorvadását okozhatja. Ha az egyik mell jobban kézre áll és kényelmesebb a kismama számára és a kisbaba többet szopik belőle, akkor itt a sorvadás nagyobb mértékű lesz, és jelentős aszimmetriát, eltérést okozhat a mellek közt. A szoptatás hosszát a csecsemőgyógyász szakorvos határozza meg. A csecsemő saját immunrendszere 8 hónapos korban alakul ki. Ezen adat alapján a minimálisan javasolt szoptatási időtartam átlagosan 12-14 hónapra tehető. A 2-3 évig tartó szoptatások véleményem szerint inkább károsak, mint hasznosak (úgy a gyermek, mint az édesanya esetében)!
  • a terhességet kísérő hormonális és anyagcsere változások (például alulműködő pajzsmirigy)
  • a terhességet kísérő betegségek (toxaemia, terhességi cukorbetegség)
  • egyéb, ritkán előforduló állapotok és betegségek

A szülés és a szoptatás következtében kialakuló mell elváltozások

  • a nagyságbeli változások az átlagosnál nagyobb hízás és hosszabb szoptatás után jelentősek. Szülés után a mell megnagyobbodhat, ez az úgynevezett hipertrófiás (az átlagosnál nagyobb) mell hormonális betegség tünete is lehet. Szoptatás után a mell megkisebbedhet, mivel a mirigyállomány elsorvad és a fogyás miatt a mell kötőszövet és a zsírszövetmennyisége is csökken. A minimális nagyságbeli változások nem jelentősek, nem szignifikánsak. Tapasztalatom szerint ezek legritkábban előforduló esetek.
  • féloldali nagyságbeli változások, mely lehet a szülés előtt már meglévő aszimmetria súlyosbodása, vagy a korábban említett módon szerzett újkeletű aszimmetria.
  • a mell/mellbimbók helyzete a legritkábban marad változatlan. Ha a mellbimbó lesüllyed, de nem kerül a mell alsó határa, a mell alatti redő szintje alá, akkor ez esetben a mell megereszkedéséről, orvosi szóval pszeudoptózisról beszélünk. Ha a mell alsó határa alá került a mellbimbó, akkor lógó mell alakult ki. A megereszkedésnek és a lógásnak is 3-3 stádiuma ismert. A mell lógását okozhatja a jelentős bőrfelesleg és a mirigyállomány térfogata is, de leggyakrabban mindkettő felelős, ez a kevert típusú (bőr + mirigy eredetű) lógó mell.
  • a mell formájának megváltozása egy fokozatos vízcseppszerű megnyúlás, de a harmadfokban lógó és súlyosan sorvadt mellek egy lapos és üres bőrzacskó benyomását keltik.
  • a mellbimbók nagysága is előnytelenül változhat meg. A legtöbb panaszt az erősen megnagyobbodott, a ruházat alatt is markáns kitüremkedést okozó, ezáltal feltűnő mellbimbók okozzák.
  • a mellbimbóudvar méret változása szinte kivétel nélkül az átmérő növekedése. A kevert kaukázusi rasszra a 4.5 – 5.5 cm átlagos mellbimbóudvar átmérő a jellemző. Ha ennél nagyobb mértékű a bimbóudvar kitágulása, akkor ez önmagában komoly panaszt okoz.

Szülés utáni mérsékelt mellsorvadás

Műtéti megoldás: félig izom alatti mellnagyobbítás, azonos méretű mellimplantátumokkal, mivel a két mell nagyságbeli különbsége nem jelentős. Mérsékelten magas, vagy magas profilú implantátum, igény szerint (lehet cseppalakú, de lehet kerek is).

Szülés utáni kifejezett mellsorvadás

A műtéti megoldás: félig izom alatti mellnagyobbítás cseppalakú, extra magas profilú mellimplantátummal. A jelentős központi, azaz mellbimbó-mellbimbóudvar mögötti mirigyállomány sorvadás miatt a mellfelvarrás nem lesz elkerülhető.

Szülés utáni súlyos mellsorvadás

Műtéti megoldás: félig izom alatti mellnagyobbítás (csepp alakú magas profilú poliuretán szivacs felszínű implantátummal) és egyidejű mellbimbó körüli mellfelvarrás. Természetesen más megoldás is létezik, a páciens igényeit figyelembe véve!

Röviden összefoglalva a fentieket, megállapíthatjuk, hogy a terhesség, a szülés és szoptatás, mint élettani, azaz természetes állapotok és folyamatok, jelentősen eltérő egyedi változásokkal járnak. Ezek az összetett szülés utáni mellváltozások egyaránt érintik a mell szöveteket és a mell alkotórészeit.

Mikor végezhető el a szülés után a mellplasztika?

Véleményem szerint idejét múlt, elavult az a szabály, hogy a szoptatás befejezése után 10-12 hónapot kell várni a mellplasztikával. A mellplasztika időzítése mindig legyen testre szabott, de a szoptatás befejeződése után változó ideig még úgynevezett utótej ürülés észlelhető, mely fokozatosan savós váladékká változik, majd elapad teljesen. Az, hogy a mell mirigyállomány nyugalomba kerülése mennyi ideig tartó folyamat, ez nem látható előre pontosan. Általában több hónapig tart.  Havonta ellenőrző vizsgálatot javaslok, és a műtét tervezett időpontjához közeledve, mell képalkotó vizsgálatok (mell ultrahang vizsgálat és mammográfia) szükségesek.

Szülés után mellnagyobbítást végezni kizárólag a tejelválasztás teljes megszűnése után szabad. A mellbimbó-mellbimbóudvar komplexum az itt nyíló tejutak miatt különösen fertőzött terület, amit minden esetben steril fóliával fedünk le. A váladékozó mellbimbó, vagy még utótejet termelő mell nagyon nagy kockázata az implantátum bakteriális befertőződésének.  Mellfelvarrás és redukciós mellplasztika esetén ez a veszély nem fenyeget, de alapszabály, hogy menstruáció ideje alatt, ill. utótejet termelő mirigyállomány esetén bármilyen mellplasztika elvégzése tilos.

A szülés utáni mellplasztika típusai

  • mellnagyobbítás (sorvadt mell esetén félig izom alatti mellnagyobbítás a választandó műtét, nagyon vékony, sovány vagy alultáplált testtömeg indexű /BMI < 18/ páciens esetén mikropoliuretán szivacs felszínű vagy high cohesive II és III, formatartó mellimplantátum beültetése tanácsos), továbbá jól táplált vagy molett hölgyeknél, válogatott esetekben természetesen mirigy alatti mellnagyobbítás is végezhető.
  • mellnagyobbítás (félig izom alá) egy idejű mellfelvarrással (mellbimbóudvar körüli vagy mellbimbóudvar körüli + függőleges hegekkel járó, ill. fordított-T alakú technika),
  • mellkisebbítéses felvarrás (hipertrófiás, azaz túl nagy mell korrekciója)
  • mellbimbóudvar kisebbítés: általában mellfelvarrás része, de ritkán önálló beavatkozásként is végezzük (helyi érzéstelenítésben),
  • mellbimbó kisebbítés: a fertőzés nagy kockázata miatt mellnagyobbítással egy időben tilos elvégezni. Gyakran külön műtét, helyi érzéstelenítésben. Többféle műtéti megoldás létezik.
  • jó indulatú melldaganatok eltávolítása (csak szövettanilag, biopsziával igazolt jóindulatú elváltozások kimetszése végezhető el; mellfelvarrással és/vagy mellkisebbítéssel kapcsoltan gyakori megoldás, de mellnagyobbítással egy időben megfontolandó!)
  • a fenti mellplasztikák egyedi kombinációi.

A szülés utáni mellplasztika kivizsgálási protokollja

  • 30 év felett mammográfia indokolt alapvizsgálatként, szükség esetén mell ultrahangvizsgálattal kiegészítve, feltéve, hogy a páciens nem visel mellimplantátumot,
  • a mellimplantátummal szült és szoptatott hölgyek esetében mell MRI vizsgálat mérlegelendő, figyelembe véve az implantátum viselés korát és egyéb jellemzőket, valamint a plasztikai sebészeti szakorvosi fizikális vizsgálat és a mell képalkotók (UH és mammográfia) leletét,
  • kontroll nőgyógyászati vizsgálat
  • tüdőszűrővizsgálat
  • laborvizsgálatok altatáshoz
  • EKG
  • vércsoport meghatározás és ellenanyagszűrés (ha 6 hónaposnál frissebb lelet nincs)
  • ismert szervi betegség kontroll szakorvosi vizsgálata (például cukorbetegség, pajzsmirigy alulműködés, stb.)

A szülés utáni mellplasztika más plasztikákkal egyidőben

Az anyaság megváltoztatja a hölgyeket, testileg-lelkileg-szellemileg. A leggyakoribb érintett szerv a mell, a nőiesség szimbóluma. Sorrendben a következő testrész a hasfal a csípő-deréktájjal. Harmadik helyen a császármetszés hegpanaszok szerepelnek. Ezt követi a csípő-derék, has és comb zsírpárnák okozta panaszok. Érintett lehet a felkar, a lábszár, a fenék és a nyak és az arc is. A mommy makeover angol kifejezés magyarul szép anyukát, csini anyucit jelent. A szülés után egyidejűleg végzett műtétkombinációkat nevezzük így. Értelemszerűen a szülés utáni mellplasztika, a hasplasztika, a zsírleszívás, a hegkorrekció, továbbá a kombinált alakformálások viszik a prímet.

Gyakorlatomban 5 óránál hosszabb műtéti és altatási idővel járó egyidejű műtéteket nem vállalok, mivel hatványozottan megnő az ennél hosszabb műtéteknél az altatással kapcsolatos és a műtét utáni szövődmények kockázata. A páciens biztonsága a legelső. Testre szabott tervezés, kockázat elemzés indokolt.  Mintegy 4-6 hetes időközzel a kapcsolt műtétek 2 ülésben elvégezhetők biztonságosan.

Kérdése van? Kérem írja meg a kelemed@kelemed.eu e-mail címre!

48 órán belül válaszolok.

Dr. Kelemen Ottó PhD
plasztikai sebész,
a Kelemed Plasztika vezetője