A konzultáció alkalmával minden esetben elhangzik a következő kérdés: mennyire veszélyes a mellplasztika? Jogos a kérdés, de bármennyire is egyszerű, felelősségteljes választ adni rá egy mondattal nem lehetséges!
Mindenféle műtétnek vannak veszélyei, és bármilyen műtétről is beszélünk, meg kell különböztetnünk, illetve pontosan meg kell határoznunk azt, hogy milyen műtéti veszélyről beszélünk.
Mellplasztikát óhajtó hölgyekre kétféle veszély leselkedhet
Az egyik műtéti veszély a mellplasztika utáni helyi szövődmények kockázata, a másik műtéti veszély az egész szervezetet érintő, úgynevezett általános szövődmények rizikója. Ez utóbbi csoportba tartoznak az alapvető életműködéssel kapcsolatos veszélyek. Légzési, keringési, anyagcsere és egyéb zavarok.
A műtét célszerve a mell, melyen többféle javallattal végzünk mellplasztikát, mellnagyobbítást, mellkisebbítést, mellfelvarrást és ezek egy idejű kombinációját is. A helyi szövődmények gyakrabban fordulnak elő, mint az általános szövődmények. A mellplasztikák helyi szövődményei orvosolhatóak, korrigálhatóak, az életet nem veszélyeztetik. Ezek gyakorisága a kritikus mértékként megadott 2 % alatt van. Kijelenthető, hogy ezek „kicsi” veszélyek, de természetesen egy sebgyógyulási zavar vagy egy heg panasz is jelentősen befolyásolja a gyógyulási időszakot és a páciens életminőségét. Itt és most nem részletezem a helyi szövődményeket, ez a mellplasztika kérdéskör következő témája lesz.
A szervezet egészét érintő, általános mellplasztika veszélyek kockázatát a konzultáción kell felmérni. A pácienseket tudományos beosztás alapján osztályozzuk, az egyik ilyen módszer az úgynevezett ASA (ez egy angol rövidítés, az Amerikai Altató Orvosok Társasága dolgozta ki). Az egynapos plasztikai sebészet keretei között végezzük a mellplasztikákat. A műtét biztonsággal végezhető el az ASA I. és ASA II. páciensek esetében. Az ASA III. osztályba soroltak betegek, akiket fekvő beteg intézetekben szabad megoperálni.
Az ASA I. csoportba tartoznak a fiatal és a középkorú, egészséges páciensek, akik nem szednek rendszeresen gyógyszert és életükben semmiféle betegségben nem szenvedtek. Az ASA II. csoportba tartoznak az idősebbek (60 év felett) és azok, akiknek egy idült betegség miatt rendszeresen gyógyszert kell szedniük. Ilyen betegség például a pajzsmirigy alulműködés, az enyhe cukorbetegség, az asztma, a mérsékelt túlsúly stb. Ezek a megfelelően kezelt kísérő betegségek egyensúlyban, nyugalmi állapotban vannak. A műtét előtti kivizsgálás részét képezi az ellenőrzésük. Nagy jelentőségű rizikó faktorok a káros szenvedélyek, különösen a dohányzás, de a drog- és az alkoholfogyasztás is.
Mellplasztika veszélyek – kockázati tényezők
Az eddig adott válaszommal azt kívántam elmagyarázni, hogy a mellplasztika biztonságát több tényező együttesen befolyásolja. A teljesség igénye nélkül a felsorolom a legfontosabb kockázati tényezőket.
- az életkor (60 évig középkorú)
- a testsúly/testtömeg index (BMI 30 felett túlsúlyos)
- az alapbetegségek (pld. cukorbetegség)
- a kísérő betegségek (pld. krónikus bőrbetegségek)
- a korábbi betegségek és műtétek (pld. szívbetegségek)
- az örökletes betegségek és állapotok (pld. vérzékenység)
- a tartós gyógyszerszedés (pld. véralvadásgátló)
- káros szenvedély (nikotin!)
- a célszerv állapota (átlagos? túl nagy? súlyosan lóg? sorvadt?)
- a tervezett műtét időtartama (4 óránál hosszabb-e?)
- az egy időben tervezett műtétek (pld. has- és mellplasztika)
- a műtéti érzéstelenítés fajtája (altatás v. helyi v. regionális?)
Mellplasztika veszélyek – Szövődmények
Félig izom alatti mellnagyobbítás és egy idejű fordított T-alakú hegekkel járó mellfelvarrás után kialakult komoly szövődmény.
A T-pont területében látható a mellimplantátum. Váladékozás, sebgennyedés nem észlelhető. A sebszélek a műtét utáni 3. héten riasztó, előzetes tünetek nélkül szétváltak. A sorvadt mellszöveteket túlterhelte a mellimplantátum súlya és a belső felszívódó varratok elengedtek.
A mellplasztika utáni szövődmény ellátása a következő módon történt: Antibiotikum adása mellett a T-pontot feszülésmentes többrétegű varrattal helyreállítottuk, a mellimplantátumot fedtük.
A páciens további szövődmény nélkül gyógyult.
Mellnagyobbítás szövődmény
A mellbimbóudvar felől félig izom alá történt, úgynevezett dual plane mellnagyobbítás, egy idejű mellbimbóudvar körüli hegekkel járó mellkorrekcióval. A mell függőleges tengelyét álló testhelyzetben határoztam meg.
A fénykép fekvő testhelyzetben készült. Jó látható, hogy a mellimplantátum rendellenesen helyezkedik el, mert aszimmetrikus, túl nagy a zseb a szegycsont felé.
A melllbimbó ellentétes irányba, a hónalj felé mozdult el. Sajnos meg kellett állapítanom, hogy nem egy olyan szövődménnyel álltam szemben, mely a páciens adottságaiból eredő kockázati tényező miatt alakult ki, hanem a hibás műtéttechnika okozta.
A két, fényképpel is illusztrált mellplasztika szövődményből a mellplasztika veszélyeket illetően a következő megállapítások vonhatók le szerintem.
Az első esetben a mellfelvarrás T-pontjában alakult ki sebszétválás. Ez egy valódi mellplasztika szövődmény, amely a leggondosabb műtéttechnika mellett is kialakulhat. Gyakorisága 2% alatti. A második esetben véleményem szerint azért nem beszélhetünk szó szoros értelemben vett mellplasztika szövődményről és veszélyről, mert az egy aszimmetrikusan beültetett, rendellenes helyzetű mellimplantátum okozta!
Mennyire veszélyes tehát egy mellplasztikának alávetnie magát?
Ha a műtéttel kapcsolatos folyamat, annak minden lépése kezdettől fogva precízen megtervezett, gondosan kivitelezett, akkor a mellplasztika nem minősül veszélyes beavatkozásnak. Saját hasonlatom a műtéti kockázat érzékeltetésére a következő. A páciensek többsége autóval érkezik hozzám. Teljesen természetes számukra, hogy a nagy városi közlekedéssel járó baleseti kockázatot nap mint nap vállalják. Úgy ítélik meg, hogy az autózás kellően biztonságos, mert tapasztaltak, mert jó az autójuk, mert vigyáznak magukra stb. A mellplasztikára vállalkozók sokkal nagyobb biztonságban vannak, mint autóvezetők!
Véleményét és kérdéseit kérem írja meg a kelemed@kelemed.eu e-mail címre!